![]() nakład wyczerpany | ![]() |
| |||
Oficjalna historia Mongolii, niezależnie od tego, czy napisana przez uczonych z Mongolskiej Akademii Nauk, czy przez ich radzieckich kolegów z Akademii Nauk ZSRR, pełna jest nieprawdziwych informacji na temat rzeczywistego przebiegu wydarzeń w dziejach tego kraju. Z jednej strony do tradycji tych opracowań należała krytyczna i bardzo niesprawiedliwa ocena działalności Czyngis-chana, twórcy Imperium Mongolskiego. Z drugiej strony niezwykle pozytywnie przedstawiano dokonania mongolskich i radzieckich komunistów, którzy zmierzali do stworzenia w Mongolii, kraju o ustroju feudalnym, szczęśliwego społeczeństwa socjalistycznego, osiągającego ten etap rozwojowy „z pominięciem kapitalizmu”. |
Thursday, January 21, 2010
Dzieje Mongolii
Współczesny język mongolski
Baabar : Dzieje Mongolii
RECENZJE
Socjalistyczna Mongolia rodziła się w bólu, krwi i oparach alkoholu. Czy narodzi się nowa, demokratyczna, nie tak przeraźliwie biedna? Zobaczymy.
W Ułan Bator siarczysty mróz. Ale Mongołowie wyszli na ulice. Drastyczna podwyżka cen wódki? Niechby ktokolwiek spróbował! Naród walczyłby do upadłego. Mongołowie biją wszelkie rekordy w spożyciu alkoholu. 800-lecie ustanowienia Imperium Czyngis-chana? A gdzie tam? Kto by w ogóle o tym pamiętał? A i sam Czyngis-chan musi się chyba teraz przewracać w grobie.
Socjalistyczna Mongolia rodziła się w bólu, krwi i oparach alkoholu. Czy narodzi się nowa, demokratyczna, nie tak przeraźliwie biedna? Zobaczymy.
W Ułan Bator siarczysty mróz. Ale Mongołowie wyszli na ulice. Drastyczna podwyżka cen wódki? Niechby ktokolwiek spróbował! Naród walczyłby do upadłego. Mongołowie biją wszelkie rekordy w spożyciu alkoholu. 800-lecie ustanowienia Imperium Czyngis-chana? A gdzie tam? Kto by w ogóle o tym pamiętał? A i sam Czyngis-chan musi się chyba teraz przewracać w grobie.
Monday, January 4, 2010
Sunday, January 3, 2010
Zasłużeni polscy podróżnicy i badacze Mongolii
- Benedykt Polak - wrocławski franciszkanin, z pochodzenia Wielkopolanin, jako poseł papieża przybywa do Karakorum 22 VII - XI 1246. Pierwszy rodak w tym kraju. 24 VIII obserwuje koronację chana Kujuka. 11 XI przyjęty na audiencji w Karakorum.
Mongołowie w Polsce
Do pierwszej, za to masowej wizyty Mongołów w Polsce, doszło w 1241. Wydarzenie to opisuje m.in. Długosz, jednak pisał to 200 lat po wojnie, tak więc pewne szczegóły jego relacji mogą być błędne. Poza tym np. szacowanie sił armii w średniowieczu przez kronikarzy zawsze było dość mało wiarygodne. W styczniu, a później w lutym małe oddziały Mongołów w kolejnych rajdach zdobywają i niszczą Lublin i Sandomierz. W marcu rusza główne natarcie prowadzone przez około 10 tys. żołnierzy pod wodzą pomniejszego wodza mongolskiego Bajdara oraz Ordu Chana (brata Batu Chana).
Pradżniaparamita

Mongolia, XVII-XVIII w.
Pradżniaparamita to żeńskie bóstwo personifikujące doskonałą mądrość, najważniejszą właściwość bodhisattwy, "matkę cnót". Jej najważniejszym atrybutem jest księga, poza tym bogini trzyma w rękach różaniec, wazę i wadżrę. Zamknięty od dołu posążek zawiera zwoje z mantrami i woreczki ziół, nadające przedstawieniu sakralny, kultowy charakter.
Czerwona Dakini Naro Khaczenma - thang-ka

Tybet, XVIII w.
W buddyzmie wadżrajany obrazy odgrywają niezwykle istotną rolę, związaną z rozbudowanymi technikami wizualizacji podczas praktyk medytacyjnych. Dakini Naro Khaczenma jest jednym z osobistych bóstw (jidamów), wspierających praktykującego na drodze duchowego rozwoju. Jako bóstwo gniewne pomaga w walce z niekontrolowanymi, destruktywnymi siłami umysłu. Na odwrocie thang-ki poszczególnym postaciom przypisane są sylaby odpowiednich mantr, stanowiące formę błogosławieństwa i nadające przedstawieniu moc. W tradycyjnych społecznościach Tybetu czy Mongolii wszelka forma twórczości artystycznej była zarazem działaniem religijnym, podporządkowanym ścisłym kanonom formalnym i rytualnym.
MAP 5069, zakupiona 1979
mongolia
Tybet i Mongolia to pod wieloma względami wspólny krąg kulturowy, połączony tradycją buddyzmu wadżrajany. Łącznie z tego obszaru pochodzi ponad 1000 buddyjskich dzieł sztuki i przedmiotów rytualnych. Większość z nich ma proweniencję mongolską. W skład kolekcji wchodzą liczne obrazy thang-ka i miniatury noszone w osobistych relikwiarzach, posażki, maski. Wśród przedmiotów związanych z kultem buddyjskim szczególnie cenny jest obrzędowy strój lamy z rzeźbionej kości, na uwagę zasługują też bębenki damaru. Specyfikę codziennego życia Mongołów oddają kompletne jurty wraz z wyposażeniem, naczynia użytkowe, elementy uprzęży, a także srebrna biżuteria kobieca i równie ozdobne zestawy pasterskie, noszone przez mężczyzn.
Jurta - ger

Mongolia, koniec XX w
Przenośne domostwo - jurta (mong. ger) znane jest wielu ludom Azji Środkowej. W formie niezmienionej co najmniej od kilku wieków jest używana także przez współczesnych, koczowniczych Mongołów. Drewniany szkielet jurty kryty jest filcem i płócienną opończą, a wewnątrz tkaninami dekoracyjnymi. Widoczne elementy konstrukcji są rzeźbione i jaskrawo malowane. W zbiorach Muzeum znajduje się siedem kompletnych jurt, z czego dwie z meblami i wyposażeniem.
Nasi rodacy w Mongolii
- 22 VII - XI 1246 - wrocławski franciszkanin, z pochodzenia Wielkopolanin Benedykt Polak jako poseł papieża przybywa do Karakorum. Pierwszy rodak w tym kraju. 24 VIII obserwuje koronację chana Kujuka. 11 XI przyjęty na audiencji w Karakorum.
Subscribe to:
Posts (Atom)