Thursday, January 21, 2010

Dzieje Mongolii



nakład wyczerpany

SERIA -> Dzieje Orientu

Dzieje Mongolii

History of Mongolia

Baabar

Tłumaczenie: z jęz. angielskiego - Stanisław Godziński
Oficjalna historia Mongolii, niezależnie od tego, czy napisana przez uczonych z Mongolskiej Akademii Nauk, czy przez ich radzieckich kolegów z Akademii Nauk ZSRR, pełna jest nieprawdziwych informacji na temat rzeczywistego przebiegu wydarzeń w dziejach tego kraju. Z jednej strony do tradycji tych opracowań należała krytyczna i bardzo niesprawiedliwa ocena działalności Czyngis-chana, twórcy Imperium Mongolskiego. Z drugiej strony niezwykle pozytywnie przedstawiano dokonania mongolskich i radzieckich komunistów, którzy zmierzali do stworzenia w Mongolii, kraju o ustroju feudalnym, szczęśliwego społeczeństwa socjalistycznego, osiągającego ten etap rozwojowy „z pominięciem kapitalizmu”.

Współczesny język mongolski


CENA:  11.00 zł
W KLUBIE:  9.90 zł

zamów
SERIA -> Języki Azji i Afryki

Współczesny język mongolski



Stanisław Godziński
Współczesny język mongolski jest oficjalnym językiem w Mongolii, gdzie używają go Chałchasi, stanowiący większość ludności kraju. Ich dialekt jest również zrozumiały dla Mongołów zamieszkujących w Chinach i z tego względu stanowi ważny środek komunikacji dla niemal 7 mln ludzi. Typologicznie mongolski należy do języków aglutynacyjnych.

Warszawa 1998, wyd. I

ISBN 83-86483-82-2
s. 188, 145 x 205 mm, oprawa kartonowa, lakierowana

Baabar : Dzieje Mongolii

RECENZJE

Socjalistyczna Mongolia rodziła się w bólu, krwi i oparach alkoholu. Czy narodzi się nowa, demokratyczna, nie tak przeraźliwie biedna? Zobaczymy.

W Ułan Bator siarczysty mróz. Ale Mongołowie wyszli na ulice. Drastyczna podwyżka cen wódki? Niechby ktokolwiek spróbował! Naród walczyłby do upadłego. Mongołowie biją wszelkie rekordy w spożyciu alkoholu. 800-lecie ustanowienia Imperium Czyngis-chana? A gdzie tam? Kto by w ogóle o tym pamiętał? A i sam Czyngis-chan musi się chyba teraz przewracać w grobie.

Monday, January 4, 2010

Sunday, January 3, 2010

Zasłużeni polscy podróżnicy i badacze Mongolii

  • Benedykt Polak - wrocławski franciszkanin, z pochodzenia Wielkopolanin, jako poseł papieża przybywa do Karakorum 22 VII - XI 1246. Pierwszy rodak w tym kraju. 24 VIII obserwuje koronację chana Kujuka. 11 XI przyjęty na audiencji w Karakorum.

Mongołowie w Polsce

Do pierwszej, za to masowej wizyty Mongołów w Polsce, doszło w 1241. Wydarzenie to opisuje m.in. Długosz, jednak pisał to 200 lat po wojnie, tak więc pewne szczegóły jego relacji mogą być błędne. Poza tym np. szacowanie sił armii w średniowieczu przez kronikarzy zawsze było dość mało wiarygodne. W styczniu, a później w lutym małe oddziały Mongołów w kolejnych rajdach zdobywają i niszczą Lublin i Sandomierz. W marcu rusza główne natarcie prowadzone przez około 10 tys. żołnierzy pod wodzą pomniejszego wodza mongolskiego Bajdara oraz Ordu Chana (brata Batu Chana).

Pradżniaparamita

stop miedzi, odlew, cyzelowanie, grawerowanie, złocenie
Mongolia, XVII-XVIII w.
Pradżniaparamita to żeńskie bóstwo personifikujące doskonałą mądrość, najważniejszą właściwość bodhisattwy, "matkę cnót". Jej najważniejszym atrybutem jest księga, poza tym bogini trzyma w rękach różaniec, wazę i wadżrę. Zamknięty od dołu posążek zawiera zwoje z mantrami i woreczki ziół, nadające przedstawieniu sakralny, kultowy charakter.

Czerwona Dakini Naro Khaczenma - thang-ka

płótno, farby mineralne
Tybet, XVIII w.
W buddyzmie wadżrajany obrazy odgrywają niezwykle istotną rolę, związaną z rozbudowanymi technikami wizualizacji podczas praktyk medytacyjnych. Dakini Naro Khaczenma jest jednym z osobistych bóstw (jidamów), wspierających praktykującego na drodze duchowego rozwoju. Jako bóstwo gniewne pomaga w walce z niekontrolowanymi, destruktywnymi siłami umysłu. Na odwrocie thang-ki poszczególnym postaciom przypisane są sylaby odpowiednich mantr, stanowiące formę błogosławieństwa i nadające przedstawieniu moc. W tradycyjnych społecznościach Tybetu czy Mongolii wszelka forma twórczości artystycznej była zarazem działaniem religijnym, podporządkowanym ścisłym kanonom formalnym i rytualnym.
MAP 5069, zakupiona 1979


mongolia

Tybet i Mongolia to pod wieloma względami wspólny krąg kulturowy, połączony tradycją buddyzmu wadżrajany. Łącznie z tego obszaru pochodzi ponad 1000 buddyjskich dzieł sztuki i przedmiotów rytualnych. Większość z nich ma proweniencję mongolską. W skład kolekcji wchodzą liczne obrazy thang-ka i miniatury noszone w osobistych relikwiarzach, posażki, maski. Wśród przedmiotów związanych z kultem buddyjskim szczególnie cenny jest obrzędowy strój lamy z rzeźbionej kości, na uwagę zasługują też bębenki damaru. Specyfikę codziennego życia Mongołów oddają kompletne jurty wraz z wyposażeniem, naczynia użytkowe, elementy uprzęży, a także srebrna biżuteria kobieca i równie ozdobne zestawy pasterskie, noszone przez mężczyzn.

Jurta - ger

drewno, filc, tkaniny
Mongolia, koniec XX w
Przenośne domostwo - jurta (mong. ger) znane jest wielu ludom Azji Środkowej. W formie niezmienionej co najmniej od kilku wieków jest używana także przez współczesnych, koczowniczych Mongołów. Drewniany szkielet jurty kryty jest filcem i płócienną opończą, a wewnątrz tkaninami dekoracyjnymi. Widoczne elementy konstrukcji są rzeźbione i jaskrawo malowane. W zbiorach Muzeum znajduje się siedem kompletnych jurt, z czego dwie z meblami i wyposażeniem.

Nasi rodacy w Mongolii

  • 22 VII - XI 1246 - wrocławski franciszkanin, z pochodzenia Wielkopolanin Benedykt Polak jako poseł papieża przybywa do Karakorum. Pierwszy rodak w tym kraju. 24 VIII obserwuje koronację chana Kujuka. 11 XI przyjęty na audiencji w Karakorum.